Često postavljana pitanja o našem sustavu utovara LoadMatic
Actiw LoadMatic je potpuno automatizirani sustav utovara za obične, nemodificirane kamione i kontejnere, kada prevozite industrijsku robu na paletama ili bez paleta.
Općenita pitanja
Kako radi LoadMatic?
Ukratko – teret će biti pripremljen na vrhu našeg LoadMatic-a. Nakon što se završi formiranje tereta, teret će se prenijeti u prikolicu/kontejner. Kada je unutra, granična ploča će zadržati robu, a mi ćemo uvući ploču za utovar ispod. Roba će ostati unutar prikolice/kontejnera i kamion je spreman za polazak.
Očekivani vijek trajanja?
Oprema je projektirana za radni vijek od 25+ godina. Redovito održavanje i stalne nadogradnje omogućuju našim kupcima da produže taj životni vijek.
Koliko traje utovar?
Samo vrijeme utovara (poravnavanje s kamionom, ulazak ploče, blokiranje, izlazak ploče i ponovno poravnavanje s početnim položajem) traje 5-7 minuta. Kada je riječ o kapacitetu, potrebno je uzeti u obzir i vrijeme za pripremu tereta i pristajanje (u i van) kamiona. Priprema tereta povezana je s dostupnošću robe. Što je roba brže dostupna to je brža priprema. Kao pokazatelj, 15-20 minuta za puni ciklus punjenja je dobra vrijednost i omogućilo bi do 3-4 punjenja po satu.
Naši stručnjaci pomoći će vam u pronalaženju pravog kapaciteta za vaše rješenje.
Kako se sustav može poravnati s prikolicom tijekom utovara?
Naša su rješenja dizajnirana da se mogu poravnati s prikolicama. Hidraulika nam omogućuje horizontalno i vertikalno pomicanje strojeva. To se može učiniti ručno ili automatski, ovisno o izboru.
Može li se automatizirati nadzor tijekom procesa?
Automatske kamere i skeneri mogu se opcionalno dodati kao izvor informacija za nadzor. O tome će vas savjetovati naši stručnjaci.
Koliki je stupanj iskorištenosti/popunjenosti kontejnera/prikolice?
LoadMatic, osim ostalih sustava, sposoban je nositi se s različitim uzorcima opterećenja i različitim vrstama paleta. Stupanj iskoristivosti vaše prikolice/kontejnera uvelike ovisi o vrsti palete i rasporedu utovara koji namjeravate koristiti. Naši stručnjaci će vas savjetovati.
Postoji li rezervni plan u slučaju kvara stroja?
Sustav se može dizajnirati tako da se napravi rezervni plan za nepredviđene situacije, npr. u slučaju da LoadMatic iz nekog razloga ne radi. Naši stručnjaci pomoći će vam pronaći pravu strategiju.
Koje su prednosti u usporedbi sa FTL/AGV procesom utovara?
LoadMatic će dramatično smanjiti promet na vašem utovarnom doku i povećati vašu radnu sigurnost. Utovarit će prikolicu/kontejner u jednom ciklusu, što čini proces utovara bržim i vrlo učinkovitim. Ne zahtijeva step-dok i utovarni most što vam omogućava da svoje skladište/otpremni prostor izgradite na nultoj razini. Nema dodatnih troškova kako bi se podigla visina poda.
Zadovoljava li sustav sigurnosne standarde?
Da. Naša su rješenja dizajnirana u skladu s EC/2006/42 regulativom za sigurnost strojeva kao i važećim lokalnim sigurnosnim standardima.
Po čemu se LoadMatic razlikuje od modificiranih kamiona i shuttle sustava?
LoadMatic je dizajniran za utovar nemodificiranog tereta kao što su kontejneri i prikolice. Modificirani sustavi koriste se za prijenos robe od točke A do točke B te uvijek možete koristiti iste kamione.
Mora li se i kako prilagoditi objekt za LoadMatic sustav?
LoadMatic se može integrirati u nove i postojeće zgrade. Naši stručnjaci će vas voditi kroz proces.
Može li LoadMatic spuštati teret na predviđeno mjesto predviđenim redoslijedom?
Ispravno spuštanje tereta zahtijeva ispravan redoslijed paleta. Slijed se može izvršiti korištenjem postojećeg transportera/sustava ranžirnih traka za sekvencioniranje, korištenjem jednopružnih/transportnih petlji, AGV radnim slijedom, s prisilnim ASRS izlaznim slijedom. Ako nemate mogućnost da ih ispravno posložite, možemo vam ponuditi našu tehnologiju sekvenciranja.
Može li LoadMatic raditi u hladnjači?
U standardnim situacijama, HMI se nalazi u blizini sustava za utovar radi manualnih operacija s jasnim vizualnim pregledom.
LoadMatic je izumljen u Finskoj gdje temperatura okoline lako može pasti ispod -10°C. Nadalje, naša LoadPlate tehnologija je dizajnirana za rad na otvorenom. U prošlosti smo također isporučili ASRS sustave za hladnjače. Sva ta iskustva pomažu nam kada su u pitanju zahtjevi za rad u hladnim uvjetima. Za rad u hladnjačama dodat ćemo sustav grijanja kako bismo osigurali viskoznost hidrauličkog ulja i izbjegli kondenzaciju na senzorima i HMI-ju.
Imam 85 dokova za utovar, kako primijeniti vaš LoadMatic?
Tako veliki broj dokova rezultat je potrebnog izlaznog kapaciteta temeljenog na ručnom utovaru FLT-a. Vrijeme ciklusa za ručni utovar cijelog tereta je cca. 60 min. Kako je LoadMatic sposoban izvršiti 3 utovara na sat, možete imati isti broj utovara sa samo 28 dokova. Korištenje LoadMatic također će biti korisno za vaše operativne troškove jer će te na ovaj način trebati manje FLT-ova, manje dokova i manje zaposlenika.
Operativna pitanja
Je li za LoadMatic sustav potreban operater?
Potreban je operater koji će nadzirati proces utovara (5-6 minuta po svakom ciklusu utovara). U drugim slučajevima, kao što je formiranje tereta i poravnanje s prikolicom, prisutnost operatera nije potrebna – sustav radi potpuno automatski.
Proces oblikovanja opterećenja pokreće se automatski čim završi prethodno punjenje. U slučaju više LoadMatic linija, jedan operater može nadzirati sve linije.
Može li se roba koja je na paletama isporučivati bez paleta?
LoadMatic sustav omogućuje utovar bespaletne robe uz ispunjavanje određenih tehničkih zahtjeva. Proces uklanjanje paleta (depaletizacija) može biti uključeno kao dio LoadMatic linije.
Sa kojim vrstama paleta LoadMatic može raditi?
LoadMatic sustav je najfleksibilnije ATLS rješenje na tržištu i može rukovati širokim rasponom vrsta paleta različitih dimenzija. Može se koristiti s npr. drvenim, plastičnim, čeličnim i nekim vrstama kartonskih paleta. Roba koja prelazi preko rubova palete također se može utovariti, ako stane kroz otvor na vratima prikolice.
Što ako je pod prikolice ili kontejnera u lošem stanju?
Načelo utovara LoadMatic-a temelji se na takozvanoj “tehnologiji ploča”, gdje puni teret leži na vrhu ploče za utovar. Težina proizvoda ravnomjerno je raspoređena po površini poda kontejnera/prikolice. Ploča za utovar je fleksibilna i može podnijeti neravnine i udubljenja na oštećenom podu.
Može li se LoadMatic integrirati sa SAP-om/ERP-om?
Da, naše široko iskustvo u automatiziranom skladištenju i intralogistici omogućuje integraciju u gotovo svaki ERP/WMS/WCS.
Radli li LoadMatic sa robom na slip-pločama?
Apsolutno, isporučili smo više LoadMatic linija za utovar robe bez paleta na slip-ploče, kao što su npr. kartonske kutije.
Može li LoadMatic primiti robu putem ASRS-a ili AGVS-a?
Definitivno da, takvo bi povezivanje značilo potpunu automatizaciju koja ide uz našu viziju. Prilikom spajanja na ASRS kreiramo sučelje s postojećim transporterima. U slučaju dotoka robe sa AGV-a implementiramo 2 točke za primanje tereta, kako bismo maksimalno povećali kapacitet i spriječili čekanje AGV-a.
Je li moguće prikupiti podatke o upotrebi na našoj DCS/IoT platformi?
Da, neobrađeni podaci senzora mogu se prikupiti s LoadMatic PLC-a pomoću standardnih protokola. U slučaju integracije više razine, nudimo naš softver koji filtrira i obrađuje podatke te ih prikazuje na prikladan način za praćenje prilagođenih KPI-jeva.
Mogu li se podaci o robi prikupiti sa barkoda, QR koda ili RFID-a?
Skeneri barkoda/QR/RFID mogu se uključiti u liniju LoadMatic kako bi se prikupili ID-ovi pojedinačnih jedinica proizvoda koji će se koristiti u otpremnici.
Praćenje jedinica pomaže u sprječavanju pogrešnih isporuka i drugih grešaka u radu. ID jedinice proizvoda može se usporediti s unaprijed primljenom otpremnicom (iz npr. WMS-a/ERP-a), a nakon utovara automatski se uklanja iz skladišne zalihe.
Što se događa ako se ne pojavi kamion?
Proces oblikovanja tereta za utovar (stavljanje robe na LoadMatic sustav) obično traje manje od 15 minuta, što znači da se cijeli proces može pokrenuti nakon što se kamion pojavi na željenoj lokaciji i započne postupak prijave na glavnom ulazu.
U ponudi imamo modularna rješenja za međuspremnik utovara, koja mogu pohraniti između 1 i 30 punih kamiona te brzo isporučiti traženu robu u LoadMatic sustav kada je to potrebno. Takav međuspremnik u kombinaciji s LoadMatic može isporučiti do 100 paleta na sat.
Može li se LoadMatic integrirati sa XYZ dobavljačem?
Neovisni smo dobavljač i tvrtka za integraciju sustava te redovito surađujemo sa širokim rasponom dobavljača, kako na lokalnoj tako i na međunarodnoj razini, kako bismo pružili najbolja rješenja za naše klijente. Radit ćemo s odabranim ili preferiranim poddobavljačima kupaca kako bismo postigli rješenje koje najbolje odgovara potrebama kupaca, kratkoročno i dugoročno.
Kako manipulirati robom koja volumenom prelazi preko rubova palete?
Kod ovakvog slučaja roba na paletama se međusobno dodiruje tijekom formiranja tereta i utovara. Valjci niskog trenja i niskog profila osiguravaju pažljivu manipulaciju te su kontaktne sile na robu obično manje od onih koje se javljaju pri utovaru viličarom ili pri korištenju gravitacijske trake.
Ako je roba nejednakog volumena tako da ukupna širina tereta premaši širinu vrata kontejnera ili prikolice, tada će sustav kontrole profila zaustaviti proces utovara te se mogu poduzeti mjere provjere i ispravljanja prema potrebi, ili palete u redu se premještaju na ‘odbačenu’ lokaciju.
Kod utovara kamiona ili kontejnera sa sustavom jednokratnog utovara, ukupni teret se prenosi unutar kamiona u jednom potezu. To znači da širina vrata diktira ukupnu širinu tereta. Ponekad je otvor vrata prikolice uži od unutarnje širine prikolice, zbog šarki vrata ili vodilica rolo vrata. Na primjer, ako su 3 EUR palete utovarene tako da kraća strana vodi u prikolicu, širina reda je 2,4 m, dok otvor vrata prikolice je 2,46-2,48m. To ostavlja 3 cm tolerancije sa svake strane za utovar, pa tako ne dopušta višak volumena robe na paletama koji bi prelazio rubove.
Gdje se nalazi operater i što treba raditi?
Sve funkcije LoadMatic-a potpuno su automatizirane. Potrebna je prisutnost operatera za pokretanje i praćenje procesa utovara, koji traje ~7 minuta.
Faza formiranja tereta (stavljanje robe na LoadMatic) potpuno je automatizirana i ne zahtijeva intervenciju operatera.
Nakon što je formiranje tereta završeno, sustav signalizira operateru da ciklus skladištenja može započeti.
Što se dogodi ako paleta tijekom utovara udari o bočnu stijenu prikolice?
Prije nego što se palete prihvate u LoadMatic, red paleta prolazi kroz stanicu za provjeru profila. Time se provjeravaju vanjske dimenzije reda paleta (uključujući mogući prijelaz volumena robe preko ruba palete), kako bi se osiguralo da palete mogu bez problema stati kroz otvor vrata.
Prije nego započne slijed utovara, LoadMatic se automatski poravnava s prikolicom uz skeniranje središnje crte prikolice. To daje vrlo visoku točnost te se na taj način postižu tolerancije pri utovaru od samo 1 cm između svake strane otvora prikolice ili kontejnera, što omogućuje maksimalnu upotrebu otvora vrata i točan utovar bez utjecaja na bočne stijenke i bez oštećenja robe.
Postoji li daljinski HMI u središnjoj kontrolnoj sobi ili na mobilnom tabletu?
U standardnim situacijama, HMI se nalazi u području blizu sustava za utovar za manualne operacije sa jasnim vizualnim pregledom.
Ako je potrebno detaljno praćenje, zbog veličine operacije otpreme ili lokacije doka, možemo osigurati punu kontrolu sustava i nadzor putem softvera LoadManager koji nadopunjuje sustav utovara. Tada je zaslone za praćenje lakše smjestiti u središnju kontrolnu sobu. Ovaj se softver također može pregledavati na tabletu preko internetskih preglednika.
Što radi provjera profila?
Provjera profila posljednja je točka kojom se osigurava da red paleta može proći kroz vrata prikolice/kontejnera. Provjerava da profil reda paleta ne prelazi postavljena ograničenja.
Ako se provjerom profila otkrije da je red preširok da bi mogao proći kroz vrata, aktivira se alarm i operater može pogledati i provjeriti može li se utovar nastaviti ili se red paleta treba poslati na pokretnu traku za ponovnu obradu.
Koja je svrha transportera za odbijene palete?
Ako su dimenzije reda paleta izvan tolerancija koje prihvaća sustav kontrole profila na stanici za grupiranje, palete u redu bit će preusmjerene na pokretnu traku za odbijene palete.
Nakon odbijanja, operater može pokupiti palete viličarom, obaviti sve potrebne prerade (na primjer popraviti pretjerano naginjanje hrpe paleta) i zatim ponovno unijeti robu natrag u LoadMatic koristeći isti transporter.
Mogu li se podaci o ukupnoj težini i automatizirano fakturiranje integrirati u proces utovara?
Da, ove funkcije su dostupne i isporučene su na brojnim sustavima.
Podaci o težini: Težina svake palete može se dobiti iz ASRS/ERP sustava, ili iz barkoda ako informacija postoji, ili integracijom sustava za vaganje paleta na ulaznim transporterima. Podatke o ukupnoj težini tereta također je moguće registrirati mjernim ćelijama na sustavu LoadMatic.
Koja je razina vještine operatera potrebna?
Oprema je jednostavna za rukovanje i obično njome rukuju sadašnji zaposlenici nakon osnovne obuke i upoznavanja sa sustavom. Naši klijenti obično ponovno obučavaju svoje vozače viličara za upravljanje našim ATLS sustavima. U nekim operacijama sami vozači kamiona upravljaju sustavom.
Tehnička pitanja
Potrebno napajanje i zahtjevi za električnu mrežu?
LoadMatic se može dizajnirati tako da odgovara lokalnoj električnoj mreži
npr. u Europi zahtijevamo 400V/50Hz/3ph priključak. Tipično osigurač od 80A
U Sjevernoj Americi zahtjevi su 460V-480V/60Hz.
U standardnim primjenama potreban je samo električni priključak.
Koje uvjete mora zadovoljavati objekt i pod u objektu?
Opterećenje na pod LoadMatic raspoređuje na dva ili tri para nogu. Ispod svakog para, pod mora biti u stanju podnijeti LoadMatic s punim opterećenjem. U slučaju da je postojeće maksimalno opterećenje poda nešto manje od potrebne, možemo modificirati noge LoadMatic-a kako bi imale veću površinu za raspodjelu pritiska.
Otvor vrata se preporuča minimalno 3x3m.
Slobodan prostor iznad i oko vrata također je potreban za pristup održavanju i kako bi se osiguralo da LoadMatic ne udari u stupove zgrade tijekom poravnanja.
Oko sustava za utovar također je potrebno dovoljno prostora.
Kolika je očekivana potrošnja električne energije?
U normalnom radu, električna energija se troši samo kada se palete pomiču. Kada je sustav u stanju pripravnosti, troši se samo minimalna energija.
Potrošnja energije sustava ovisi o protoku robe u smislu koliko paleta na sat obradi linija i koliko se kamiona utovari po satu.
Što ako prikolica tone tijekom utovara?
Ako je LoadMatic dizajniran za utovar samo morskih kontejnera, možemo posatviti potporne klinove i stezaljke na prednjoj strani LoadMatica. Potporni klinovi drže kontejner na ispravnoj razini tijekom utovara, čime se sprječava potonuće prikolice tijekom utovara. Stezaljke stvaraju blokadu s kontejnerom, sprječavajući njegovo pomicanje tijekom procesa utovara, djelujući tako kao svojevrsni “ograničivač kotača”.
Prilikom utovara iz prikolice, LoadMatic ima značajku automatskog podešavanja visine, koja prati kretanje prikolice po visini tijekom slijeda utovara i prilagođava visinu LoadMatic-a u skladu s tim.
Kako mogu dobiti podatke o upotrebi sustava na našoj DCS/IoT platformi za KPI-jeve opreme?
Postoje dva načina na koja se to obično rješava:
S našim vlasničkim softverom Actiw LoadManager, možemo osigurati povezivanje s vašim sustavom koji će djelovati kao alat za filtriranje/izvješćivanje.
Actiw LoadManager ima web sučelje koje se može koristiti na računalima u istoj mreži. KPI-ovi i izvješća mogu se prilagoditi vašim potrebama i načinu na koji želite pratiti svoje operacije i performanse opreme.
Actiw LoadManager također može djelovati kao alat za proces integracije između LoadMatic sustava i vaših drugih sustava kao što su ERP, WMS itd…
Alternativna opcija je izravna veza s DCS/IoT platformom koja pruža neobrađene podatke iz opreme.
U obje verzije strojni podaci se izvlače izravno iz PLC logike opreme.
Jesu li mogući različiti obrasci utovara?
Da, moguće je više različitih uzoraka kako bi se povećala stopa punjenja ili kako bi se postigla optimalna raspodjela težine na osovine kamiona.
LoadMatic je iznimno fleksibilan s obrascima utovara i različitim vrstama paleta koje je potrebno utovariti, a također i robe bez paleta.
Čak se i različite veličine paleta mogu miješati u istom teretu u određenim slučajevima, ali to zahtijeva ispravan redoslijed paleta prilikom ulaska u ATLS sustav. Takvo sekvenciranje može se obaviti ili u automatskom skladištu, ili alternativno – rado ćemo s vama istražiti različite opcije Actiw sekvencera međuspremnika.
Kolika je maksimalna nosivost?
Maksimalna nosivost je 30 000 kg/66 000 lbs kao standard.
Moguće su i posebne izvedbe za veće nosivosti.
Na koji način mogu reciklirati opremu nakon rastavljanja?
Već razmišljate o sljedećoj generaciji? Vjerojatno ćete biti umirovljeni kada se oprema bude trebala staviti izvan upotrebe.
Životni vijek opreme predviđen je na 25 godina, a uz pravilno održavanje i obnovu može se i produžiti.
Ako stvarno želite povući opremu iz upotrebe, trebate nas ponovno kontaktirati kako bi vidjeli možemo li pronaći novi dom za rastavljenu opremu.
Ako je stavljanje izvan pogona jedina alternativa za opremu, rado ćemo vas savjetovati o korištenim materijalima i kako ih reciklirati, pružajući sigurnosno-tehničke listove materijala itd.
Na koji način mogu čistiti i održavati opremu?
Standardna dokumentacija za opremu uključuje rasporede održavanja i čišćenja te standardne upute kako bi se osiguralo da oprema potraje za predviđeni vijek od 25 godina.
Koliki su servisni intervali?
Za samu opremu nije predviđeno nikakvo drugo posebno održavanje osim promjene plastične ploče na dnu.
Redovne provjere održavanja obavljaju se na mjesečnoj osnovi, npr. provjera jesu li napetosti lanca i položaji senzora u redu itd.
Javite nam se i rado ćemo vašem timu za održavanje dati dokumentaciju o održavanju opreme.
Koje su tipične pogreške u radu sustava?
Kvaliteta paleta je najčešći problem. To može biti zbog deformacije podloge, ili zbog dimenzija palete izvan specifikacije, ili problema s robom izvan rubova palete, gdje kontrola profila na stanici za grupiranje alarmira operatera zbog para paleta koji je preširok da bi mogao proći kroz vrata prikolice. Ili ponekad može biti repova ili poderanog rastezljivog omota, koji mogu pokrenuti senzore.
Pogreške operatera se uvijek događaju. Najčešće se to događa kada se automatski slijed učitavanja prekine manualnom kontrolom.
Neporavnatost prikolice
Ako je utovar uvijek s kontejnerima i bez automatskog poravnanja, tada induktivni senzori detektiraju da je kontejner dovoljno blizu LoadMatic-u, tako da se može postići međusobno blokiranje.
Kada postoji automatsko poravnanje kontejnera i prikolica, stezaljke za zaključavanje kontejnera ne mogu se koristiti. Ako je kut prikolice izlazi izvan raspona poravnanja, PLC će obavijestiti da se poravnanje ne može dovršiti i da se prikolica mora vratiti u položaj za utovar.
Označene linije na tlu ili vodilice kotača pomoći će vozaču kamiona da se brže i preciznije vrati u položaj za utovar.